Az egyik leggyakoribb gondolkodási hiba, a megerősítő torzítás (confirmation bias), amikor az emberek az igazság csak azon oldalát veszik figyelembe, amely megerősíti az előfeltételezéseiket vagy a hipotézisüket. Ez a torzítás az elme legerősebb eszköze a kognitív disszonancia megszüntetésére, amikor az eddigi világkép és hitrendszerébe nem illő információ kellemetlen érzést okoz, az énképvédő funkciók ezt eliminálni akarják.
Ez a megerősítő torzítás a politika mémképző, közbeszéd formáló erejének is legerősebb eszköze. Ennek következménye, hogy rengeteg káros mém kering a köztudatban, melyekkel kapcsolatban bizonyos igazságok nem kerülnek felszínre. Ebből további károk következnek: a politika szavazatszerző versenyében az lesz a hatékony, aki ezeket a torz mémeket kielégíteni igyekszik (és/vagy a saját igényei szerint alakítja), nem pedig az aki igyekezne szakmailag vizsgálni és kommunikálni az igazságot.
Ha megvizsgáljuk a politikusok által közvetített rigmusokat, mindig észrevehetjük mi az igazság elhallgatott oldala.
Példák:
Minimálbér emelése
Közvélekedés:
- A minimálbért keresők fizetése növekszik, javul a szegények megélhetése.
Rejtett hatások:
- Valójában a munkáltatók egy utasítást kapnak: vagy emelik az alkalmazottaik bérét, vagy el kell küldeniük őket.
- Néhányan elvesztik a munkájukat, a munkához jutás esélye csökken. A munkanélküliség növekszik.
- Vállalkozások megszűnnek, a beruházások csökkennek.
- Összességében a gazdaság gyengül.
A közgondolkodás szerint a minimálbér emelés jó, mert egy picit több pénzből tudnak megélni az emberek. Pedig az is lehetne, hogy ejnye mit tett ez a kormány, megint nehezebb lesz munkát találni, megint növekedni fog a munkanélküliség, ismét egy picivel nehezebb lesz vállalkozni és emiatt növekszik a szegénység.
A helyes gondolkodás az volna, ha miden szempontot figyelembe véve mérlegelünk.
A külföldi multi kiviszi a profitot
Közvélekedés:
- A cég nyereséget termel, amelyet a tulajdonosok és részvényesek profitja, ezt nem feltétlen Magyarországon fogják elkölteni.
Rejtett (kevésbé kommunikált igazság):
- A cég árukat és szolgáltatásokat hoz létre, hatékonyabban és olcsóbban mint a versenytársai, ezért választják a termékeit a piacon
- Mivel olcsó/hatékony terméket/szolgáltatást vásárolhatunk, ennek a nyeresége terül szét a társadalmon. Ha nagy a cég profitja – szabad piaci körülmények között – ez azt jelenti, hogy a fogyasztók nyeresége is nagyobb.
Vállalkozások, szektorok állami támogatása
Közvélekedés:
- Bizonyos vállalkozások állami támogatása jó, így tudnak fejlődni és nyereségesek tudnak maradni.
Rejtett igazság:
- Opportunity cost, azaz a támogatás összege valakiktől el lett vonva (adóztatás formájában), amely bizonyos vállalkozásokat korlátoz, hátrányosan érint. Igaz ez szétterül, ezért észrevétlen, de összességében legalább ugyanolyan káros, mint amennyire hasznos a nyertes vállalkozások számára a támogatás.
- Nem támogatott vállalkozások kiszorulhatnak a piacról, akik egyébként hatékonyabbak, nyereségesebbek lettek volna, a támogatással pedig a hatékonytalan vállalkozások, technológiák és silányabb termékek maradhatnak a piacon.
- Minden támogatás politikusok kezén folyik át, amely korrupcióra ad lehetőséget.
(CsZs)
https://www.facebook.com/szabfilo?ref_type=bookmark
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ralf 2014.08.08. 08:36:39
Ami a minimálbér hatását illeti, az a következtetés, hogy legalább a munkavállaló többet kap a munkájáért, nem logikátlan következtetés, hiszen ez az első látszat. Az "ami látható és ami nem látható" tipikus példája.
aszterixagall 2014.09.30. 16:03:37
Itt azt is elmondhatjuk, hogy a multi akkor fogja itt befektetni a profitot, ha úgy látja, hogy megtérül a dolog. Ha másként látja, akkor kiviszi. Pontosan ugyanez mondható el egy tisztán magyar tulajdonú vállalatról.